Jaka polityka migracyjna Masowe migracje rzucają wyzwanie uniwersalności stosowania praw człowieka. Fałszywa jest jednak alternatywa: bezpieczeństwo migrantów albo nasze. Bezpieczeństwo albo będzie wspólne, albo go nie będzie. Nowy rząd musi stworzyć strategię migracyjną, której Polska nie ma od lat. Jakie powinny być jej założenia?
Doświadczyć Boga Wierzymy, że Bóg nie jest metaforą. Wiara jest definiowana jako osobista relacja. Ale co to znaczy? W jakich kategoriach opisać relację z Ty, którego nie widać? Czy pomocna w tym może być filozofia spotkania? Skoro Bóg jest jak powietrze, to czy oddychamy Nim wszyscy – wierzący i niewierzący?
Czy sztuka zaangażowana może być uniwersalna Dziś wypada zachwycać się filmem czy książką z uwagi na ich społeczne znaczenie. Sztuka jednak ma różnić się od publicystyki. Może raczej powinna być nauczycielką empatii i otwierać na to, co uniwersalne? Czy w świecie pełnym konfliktów sztuka może pokonywać dzielące nas różnice?
Więź 4/2023 - O tytule
Katolickie pismo zajmujące się najważniejszymi problemami życia społeczno-politycznego, religii, kultury i historii.
Nazwa „Więź” jest wyznacznikiem linii programowej pisma. Pragnie ono służyć odnajdywaniu tego, co wspólne, pojednaniu, przezwyciężaniu uprzedzeń i stereotypów. Swoim wierzącym czytelnikom oferuje pogłębioną formację duchowo-intelektualną, czytelnikom niewierzącym – bliski kontakt z tym, co najlepsze we współczesnym Kościele. „Więź” od lat znana jest z publikacji o stosunkach Polaków z sąsiednimi narodami: Niemcami, Rosjanami, Ukraińcami, Litwinami, Białorusinami. Szeroko ceniony jest wkład czasopisma w dialog polsko-żydowski. Programowym założeniem „Więzi” jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Pismo nie jest związane z żadnym środowiskiem politycznym, choć bynajmniej apolityczne nie jest. Dyskusje na łamach „Więzi” nie dotyczą bieżącej polityki, lecz fundamentów życia społecznego. W czasach, gdy jesteśmy bombardowani codziennie tysiącami informacji, obrazów i sprzecznych opinii, pismo takie jak „Więź” zachęca do spokojnej lektury i namysłu. Podejmuje pytania dotyczące spraw zasadniczych: z pogranicza religii, kultury, życia społecznego i polityki, a także problemów współżycia z sąsiadami. Czytelnikowi, który zagłębi się w lekturę, „Więź” chce dostarczyć kluczy do uporządkowania i zrozumienia natłoku informacji napływających każdego dnia. Stara się dać to, co niegdyś nazywano formacją ideową i kulturalną.