Kryzys zdrowia psychicznego ludzi młodych w krajach rozwiniętych jest faktem. Amerykański psycholog Jonathan Haidt łączy go wprost z rozpowszechnieniem się smartfonów i social mediów. Czy rzeczywiście mamy do czynienia ze wzrostem lęku warunkowanego przez technologie czy to tylko niepotrzebna panika moralna?
Kościelna praca u podstaw
Kościół ma twarz osobistych przyjaźni. Jego przyszłość rozstrzyga się przede wszystkim „na dole” – w dotykalnej wspólnocie – a nie na hierarchicznej górze. Czego mogą nauczyć Polaków latynoamerykańskie wspólnoty podstawowe? Jak tworzyć Kościół sąsiedzki, a jednocześnie powszechny – nawet gdy brakuje księży?
Zmieniam się, więc jestem wierny sobie
Żyjemy w płynnych, dynamicznych czasach. Zmienia się wszystko, również my sami. Na czym zatem polega wierność samemu
sobie? Czy poglądy są częścią człowieka? A historycznie: skąd się wzięło wśród intelektualistów XX wieku uwiedzenie marksizmem? I dlaczego tak trudno wybaczyć komuś zmianę poglądów?
Więź 3/2024 - O tytule
Katolickie pismo zajmujące się najważniejszymi problemami życia społeczno-politycznego, religii, kultury i historii.
Nazwa „Więź” jest wyznacznikiem linii programowej pisma. Pragnie ono służyć odnajdywaniu tego, co wspólne, pojednaniu, przezwyciężaniu uprzedzeń i stereotypów. Swoim wierzącym czytelnikom oferuje pogłębioną formację duchowo-intelektualną, czytelnikom niewierzącym – bliski kontakt z tym, co najlepsze we współczesnym Kościele. „Więź” od lat znana jest z publikacji o stosunkach Polaków z sąsiednimi narodami: Niemcami, Rosjanami, Ukraińcami, Litwinami, Białorusinami. Szeroko ceniony jest wkład czasopisma w dialog polsko-żydowski. Programowym założeniem „Więzi” jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Pismo nie jest związane z żadnym środowiskiem politycznym, choć bynajmniej apolityczne nie jest. Dyskusje na łamach „Więzi” nie dotyczą bieżącej polityki, lecz fundamentów życia społecznego. W czasach, gdy jesteśmy bombardowani codziennie tysiącami informacji, obrazów i sprzecznych opinii, pismo takie jak „Więź” zachęca do spokojnej lektury i namysłu. Podejmuje pytania dotyczące spraw zasadniczych: z pogranicza religii, kultury, życia społecznego i polityki, a także problemów współżycia z sąsiadami. Czytelnikowi, który zagłębi się w lekturę, „Więź” chce dostarczyć kluczy do uporządkowania i zrozumienia natłoku informacji napływających każdego dnia. Stara się dać to, co niegdyś nazywano formacją ideową i kulturalną.