Mariusz Dworsatschek w pracy „Władysław II Wygnaniec” nakreśla problemy badawcze związane z postacią Władysława, podaje źródła i stan badań. Przedstawia czasy młodości księcia, analizuje jego pierwsze posunięcia polityczne jako władcy, zastanawia się nad genezą konfliktu Władysława z braćmi.
W dalszej części pracy opisuje wojnę domową między Władysławem a braćmi, rozważa, co doprowadziło do jego porażki. W końcu analizuje skutki wygnania Władysława z Polski i zastanawia się, dlaczego, będąc na obczyźnie, nie podjął bardziej zdecydowanych kroków, aby odzyskać władzę w Polsce.
Książka Mariusza Dworsatschka nie ogranicza się do opisania faktów z życia Władysława II, ale ukazuje go na szerszym tle społecznym, kulturowym i gospodarczym. Jest to spojrzenie tyleż celowe i zgodne z utrwalonym sposobem konstruowania monografii, co wynikające z faktu, że z powodu szczupłości źródeł niemożliwe jest napisanie klasycznej biografii tego władcy Polski. „Możliwe do zaprezentowania są zaledwie niektóre fragmenty tej biografii, zaś co do pozostałych, będących dotkliwymi lukami, momentów jego życia, snuć można wyłącznie w różnym stopniu uzasadnione przypuszczenia” – pisze autor książki.