„Pod bezlitosnym rzymskim słońcem, dla kogoś, kto potrafi je dostrzec, kamienie żyją z taką intensywnością, że zakrawa to na halucynację.
Za sprawą Carceri Piranesi staje się jedynym Włochem spoglądającym w otchłań chaosu – owego chaosu, który w coraz większym stopniu będzie wyróżnikiem świata nowoczesnego. Carceri, podobnie jak Capricci, gdzie przedmioty, tabliczki, tarcze, kartusze, muszle, kapitele, hermy, tambury kolumn, palmy, sfinksy, czaszki leżą pomieszane niczym resztki zatopionej cywilizacji na dnie morza; przypadkowe warstwy zaginionego świata” – Mario Praz
O autorze ebooka „Wspaniałości Rzymu”:
Mario Praz (1896–1982) – światowej sławy uczony włoski, anglista, badacz rozległych obszarów nie tylko literatury anglosaskiej, ale i europejskiej, a także sztuk plastycznych. W takich słowach pisał o sobie: „Kiedy spoglądam wstecz na swoją produkcję pisarską, widzę wyraźnie drogę, jaka prowadziła mnie od jednej książki do drugiej. Zainteresowanie D’Annunziem doprowadziło do studiów nad dekadentyzmem; w jednym z rozdziałów mojej książki na temat Hiszpanii, • Penisola pentagonale (1928) jest zalążek tomu • Zmysły, śmierć i diabeł w literaturze romantycznej (1930; PIW 1974). Praca nad XVII-wiecznym poetą angielskim Crashawem, w • Secentismo e marinismo, pchnęła mnie do badań nad emblematami (Studi sul concettismo, 1934); ciekawsze zaś jest źródło moich zainteresowań stylem empire, zrodziło się ono bowiem wówczas, gdy jako chłopiec otrzymałem prezent w postaci mebla z tamtej epoki, a zaowocowało publikacją • Gusto neoclassico (1940). […] Studia nad neoklasycyzmem i eseistyka dostarczyły natchnienia do książki • Casa della vita (1958), która w ramach pewnego rodzaju inwentarza (w typie La Maison d’un artiste Edmonda de Goncourt) zawiera elementy autobiograficzne i eseistyczne”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury