Jedna z najpopularniejszych nowel polskiego pozytywizmu. Wzruszająca historia chłopca, który marzył o karierze skrzypka. Wielki talent stał się jednak jego przekleństwem.
Najsłynniejsi pisarze polskiego pozytywizmu – oprócz dzieł takich jak „Lalka”, „Nad Niemnem” i „Quo vadis” – mają w swoim dorobku setki nowel i opowiadań. Oto najważniejsze z nich.
Dwie nowele i jedno opowiadanie Bolesława Prusa, jednego z najwybitniejszych autorów polskiego pozytywizmu. Choć niedługie, zawierają ogromny ładunek emocjonalny i od lat inspirują do przemyśleń.
Cztery nowele jednego z najwybitniejszych autorów polskiego pozytywizmu. Choć niedługie, zawierają ogromny ładunek emocjonalny i od lat inspirują do przemyśleń.
Trylogia nowelistyczna nawiązująca stylem do gawędy szlacheckiej. Początkowe wspomnienie dzieciństwa zmienia się w opowieść o burzliwej miłości i rywalizacji o względy dziewczyny...
Ani egipski faraon, ani jego wnuk, książę, nie mają większej władzy nad śmiercią niż zwykły warszawski urzędnik. O tym, że wobec niej jesteśmy równi, Bolesław Prus pisał w wielu swoich dziełach.
Jak zmienne bywają ludzkie losy i jak często kara bywa niewspółmierna do winy – opowiadają o tym dwie najbardziej znane nowele polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza.
„Janko Muzykant”, „Sachem”, „Orso” – to utwory zaliczane do klasyki literatury polskiej, czy jednak również dziś nie niosą ze sobą przesłania, które jest aktualne dla nas?
Wybór nowel znanej pisarki polskiego pozytywizmu. „Dobra pani”, „Gloria victis” i „A... b... c...” doskonale wpisują się w poetykę minionej epoki, lecz także nabierają dziś dodatkowego znaczenia...
Wybór nowel pozytywistycznych, omawianych na lekcjach języka polskiego zarówno w gimnazjum, jak i liceum. Zawiera utwory: „Dym”, „Mendel Gdański”, „Nasza szkapa” i „Miłosierdzie gminy”.
Wybór nowel Bolesława Prusa, jednego z najwybitniejszych pisarzy polskiego pozytywizmu. Choć niedługie, zawierają ogromny ładunek emocjonalny i od lat inspirują do przemyśleń.