Wzrost populacji ludzi w starszym wieku powoduje, że w wielu krajach obserwuje się rosnące zainteresowanie tą generacją. Sytuacja życiowa i problemy ludzi starszych stały się przedmiotem badań oraz rozważań teoretycznych pedagogów, psychologów, socjologów, polityków, ekonomistów i demografów. Starzejące się społeczeństwo i zaspokajanie jego potrzeb jest prawdziwym wyzwaniem, nie tylko dla służb społecznych.
Zwrócenie uwagi na wybrane problemy osób w starszym wieku jest przesłaniem niniejszego opracowania, które składa się z trzech uporządkowanych problemowo części.
Pierwszą z nich poświęcono biologicznym, psychologicznym i społecznym aspektom starzenia się i starości. Odniesiono się w niej m.in. do społecznych stereotypów i uprzedzeń dotyczących osób w podeszłym wieku. Druga część zawiera refleksje dotyczące funkcjonowania osób starszych w różnych środowiskach (rodzina, dom pomocy społecznej) oraz ról społecznych i związanych z nimi trudności. Bardzo ciekawym tematem poruszonym w książce jest kwestia macierzyństwa w okresie starości, niepełnosprawność intelektualna, przystosowanie się osób starych do warunków życia w domu pomocy społecznej. W trzeciej części przedstawiono problematykę dotyczącą wybranych form aktywności i terapii ludzi starych.