Wydawnictwo powstałe w 1991 r. z inicjatywy Jacka Raciborskiego, który kieruje nim do chwili obecnej. Dorobek oficyny to kilkaset tytułów z dziedziny socjologii, psychologii, stosunków międzynarodowych i nauk politycznych, regionalistyki, filozofii, historii oraz prawa i ekonomii.
Trzon działalności WN Scholar stanowi publikowanie podręczników akademickich. Najpoważniejsze przedsięwzięcia z tego zakresu to serie „Wykłady z Psychologii” pod redakcją naukową prof. Jerzego Brzezińskiego, „Wykłady z Socjologii” (red. naukowy prof. Piotr Sztompka) oraz cykl „Teoria Stosunków Międzynarodowych” prowadzony przez prof. Wojciecha Kosteckiego. W ramach innej serii wydawnictwa – „Społeczeństwo Współczesne” – wyszedł drukiem bestsellerowy zbiór esejów „Władza globalizacji” Jadwigi Staniszkis, za który autorka otrzymała w 2004 r. nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
Wydawnictwo Naukowe Scholar wydaje też przekłady kanonicznych tekstów ze sfery nauk społecznych i humanistycznych. Do publikacji tych należą m.in. „Słownik psychologii” Arthura S. Rebera i „Teoria gier” Philipa D. Straffina.
Oficyna współpracuje z szeregiem instytucji i fundacji naukowych. Razem z jednostkami Uniwersytetu Warszawskiego wydaje m.in. kwartalnik „Studia Regionalne i Lokalne”. Od 2006 r. wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Psychologii Społecznej publikuje pismo „Psychologia Społeczna”.