Aleksander Fredro, pisząc „Zemstę”, inspirował się wydarzeniami, o których dowiedział się z akt procesów sądowych z XVII w. Dotyczyły one sporu o zamek w Odrzykoniu między wojewodą Piotrem Firlejem i kasztelanem Janem Skotnickim. Obaj kłótliwi szlachcice stali się pierwowzorami Rejenta i Cześnika, najważniejszych postaci komedii.
Główny wątek utworu to jednak nie kłótnia o mur graniczny, lecz intrygi miłosne snute przez niemal wszystkich bohaterów „Zemsty”: Raptusiewicza i Milczka, Papkina, Klarę, Podstolinę, Wacława, i wynikający z nich komizm sytuacyjny.
W czterech aktach komediopisarz w humorystyczny sposób przedstawił przerysowane wizerunki przedstawicieli polskiej szlachty. Mocną stroną utworu są jednak nie tylko ich sylwetki. Kolejne pokolenia Polaków wciąż bawi język Fredry, niektóre zdania z „Zemsty” na stałe weszły do polszczyzny. Powiedzeniami takimi stały się m.in. „Zamienił stryjek siekierkę na kijek” czy „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”.
Audiobook „Zemsta” to utwór, należący do kanonu lektur szkolnych, został przedstawiony w atrakcyjnej formie audiobooka - słuchowiska, z udziałem m.in. Wojciecha Ziemiańskiego, Dagmary Mrowiec, Mariana Czerskiego i Mirosława Haniszewskiego.
Czas trwania audiobook: 1 godz. 58 min.
Audiobook to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy zamiast czytać wolą słuchać lektury podczas wykonywania domowych czynności.
„Zemsta” Aleksander Fredro - jak słuchać audiobooka?
Audiobooka (mp3) przesłuchasz wygodnie w aplikacji mobilnej Publio na swoim smartfonie lub tablecie. Pliki pobierzesz także na komputer. Przed zakupem możesz odsłuchać lub pobrać darmowy fragment audiobooka.
Wolisz czytać?
W Publio.pl książka dostępna jest także w formacie epub, kindle mobi jako „Zemsta” ebook.