Według Starego Testamentu Żydzi prowadzeni przez Mojżesza wędrowali do Ziemi Obiecanej, miejsca przyrzeczonego im przez Boga. Tak jak Hebrajczycy tysiące lat temu, ludzie w końcu XIX w. tłumnie przybywali do Łodzi. To ona była ich ziemią obiecaną. Miała zapewnić im szczęście i bogactwo. Inspirowała i tętniła życiem. W rzeczywistości jednak, niczym drapieżny moloch, pochłaniała kolejne jednostki, które zdecydowały się rozpocząć pogoń za fortuną.
Powieść Władysława Reymonta to poruszający obraz rodzącego się kapitalizmu, ukazany przez pryzmat kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców: Polaka – Karola Borowieckiego, Niemca – Maksa Bauma, i Żyda – Moryca Welta. Autor z niebywałą precyzją przedstawił środowisko fabrykantów, specyfikę cywilizacji przemysłowej oraz mechanizm wybijania się na potentata finansowego. W powszechnym zakłamaniu, wśród wszechobecnej tandety leżą głęboko zagrzebane ludzkie pragnienia. Tylko czy w tej zmechanizowanej rzeczywistości XIX-wiecznej Łodzi, ziemi raczej przeklętej niż błogosławionej, jest na nie miejsce? Czy bohaterowie zrezygnują z młodzieńczych ideałów i wieloletniej przyjaźni w imię bezwzględnych reguł walki o pieniądz?
„Ziemia obiecana” to jeden z najważniejszych utworów okresu Młodej Polski. Wyjątkowe nagranie w interpretacji aktora Marka Walczaka zachęca do spotkania z klasyką polskiego realizmu oraz jedną z najlepszych powieści Reymonta.