Wydawnictwo Znak należy do najstarszych i największych w Polsce. Działalność rozpoczęło w 1959 roku jako wspólne przedsięwzięcie osób związanych z „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Znak”.
W czasach PRL wydawnictwo Znak publikowało głównie pomijane przez władzę książki katolickie i filozoficzne, a potem literaturę historyczną i politologiczną. Niejednokrotnie walcząc z cenzurą. W tych trudnych dziesięcioleciach ukazały się w nim m.in. książki ks. Józefa Tischnera, Leszka Kołakowskiego, Władysława Bartoszewskiego i Karola Wojtyły. Liczne publikacje tych autorów można zresztą nadal znaleźć w ofercie wydawnictwa Znak. Mimo że po 1989 r. portfolio oficyny wzbogaciło się o wiele nowych gatunków literackich i książki pisarzy ze światowej i polskiej czołówki, także literatury rozrywkowej.
Najsłynniejsze książki wydawnictwa Znak
Obecnie wśród książek wydawnictwa możemy znaleźć głośne nazwiska polskiej i zagranicznej literatury pięknej: Wiesława Myśliwskiego (laureat Nagrody Nike za Widnokrąg i Traktat o łuskaniu fasoli), Pawła Huelle, Zadie Smith, noblistów J. M. Coetzeego i Mario Vargasa Llosę. Do najpopularniejszych autorów Znaku, jeśli chodzi o beletrystykę, zaliczają się także: Eric-Emmanuel Schmitt, Eduardo Mendoza czy Donna Tartt.
Wydawnictwo Znak wydaje wiele książek obyczajowych, w tym bestsellery Jojo Moyes (takie jak Kiedy odszedłeś, Zanim się pojawiłeś) i Katarzyny Michalak (m.in. cykle „Sklepik z Niespodzianką” i „Seria Mazurska”), kryminały Marka Krajewskiego, który stworzył postacie śledczych Eberharda Mocka i Edwarda Popielskiego, reportaże Wojciecha Jagielskiego i Mariusza Sepioły.
Do najbardziej poczytnych autorów książek historycznych wydawnictwa Znak należą zaś Norman Davies (Boże Igrzysko, Powstanie ’44, Zaginione królestwa), Timothy Snyder (O tyranii, Droga do niewolności) oraz Anna Herbich (Dziewczyny z Powstania, Dziewczyny z Wołynia, Dziewczyny z Solidarności).
Wydawnictwo Znak publikuje również poezję, m.in. polskich laureatów Nobla – Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza, oraz książki dla dzieci, np. serię „Magiczne Drzewo” Andrzeja Maleszki czy wiersze dla najmłodszych czytelników Michała Rusinka.
Ze względu na ogromną różnorodność oferty wydawnictwa jego książki są wydawane pod kilkoma markami: Znak, Znak Literanova, Znak Emotikon oraz Znak Horyzont.