Co jest istotą tytułowego „Jom ha-Kippurim” czyli judaistycznego Święta Pojednania? Czy dotyczy ono tylko wyznania mojżeszowego? I jak pokonywać stereotypy, jak okazywać sobie szacunek podczas każdej ...
„Powiedziałaś mi, że chcesz żyć” – usłyszała Zofia od swojej mamy. Razem zbiegły z obozu na Majdanku.
Krystyna razem z rodzicami uciekała kanałami z płonącego warszawskiego getta.
Danuta przez całą wo...
„Piękne zielone oczy” to porażające studium bezsilności ofiary wobec kata, opowieść o doświadczeniu niewypowiadalnej traumy. To próba znalezienia odpowiedzi na pytania, na które odpowiedzieć się nie d...
Studium zogniskowane na postaci i twórczości znakomitego poety Romana Brandstaettera. Pokazuje dramatyzm walki o uznanie prawa do tworzenia kultury międzywojennej przez polskich Żydów.
Uwielbiana przez publiczność, piękna, charyzmatyczna, z marzeniami i planami, które przekreśliła wojna… Opowieść o cenie przeżycia i splocie okoliczności, który kładzie się cieniem na całym życiu.
Zbiór dowcipów i humoresek zaczerpniętych ze skarbnicy kultury żydowskiej. Anegdoty prezentowane w układzie tematycznym nie tylko bawią i śmieszą, są też przebogatym źródłem różnorodnych informacji.
Monografia, napisana głównie na podstawie źródeł żydowskich, przeważnie w języku hebrajskim, która stanowi cenny wkład w badania nad dziejami Żydów w Polsce.
„Książka, która obala mit państwa Izrael jako monolitu ideologicznego, etnicznego i narodowego oraz (…) rzuca nowe światło na tło konfliktu palestyńsko-izraelskiego” – profesor Piotr Balcerowicz.
Kontynuacja fascynującej i kontrowersyjnej książki „Kiedy i jak wynaleziono naród żydowski”. Profesor Shlomo Sand rozwija w niej zarysowane wcześniej wątki i daje wykład o historii Ziemi Izraela.
Spisane po latach wewnętrznej walki z niechęcią i strachem wspomnienia przeżyć z czasów II wojny światowej. Traumatyczne epizody poniżenia i ucieczki przed śmiercią wydobywane z zakamarków niepamięci.
Monografia pokazująca funkcjonowanie centralnej reprezentacji żydowskiej na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego, a także różnorodne procesy i zjawiska zachodzące wewnątrz społeczeństwa żydowskiego.
Praca oparta na analizie tekstów źródłowych. Na przykładzie Poznania i Swarzędza pokazuje mechanizmy funkcjonowania i politykę władz gminy żydowskiej od poł. XVII wieku aż po schyłek Rzeczpospolitej.
Kiedy powstał naród żydowski? Czy cztery tysiące lat temu? Profesor Shlomo Sand zabiera nas w podróż przez historię Żydów. Nie jest to jednak kronika wydarzeń, lecz krytyka obowiązujących dogmatów.
Bezkompromisowo szczery i do głębi poruszający rozrachunek z własną przynależnością narodową – związaną z nią kulturą, religią, obyczajowością i mentalnością.
Wywiad rzeka z Adamem Michnikiem i Bernardem Kouchnerem – w poszukiwaniu wspólnych doświadczeń i postaw intelektualistów żyjących po dwóch stronach żelaznej kurtyny.
Melancholijny powrót do utraconej krainy dzieciństwa, a także w miejsce, które wraz z wybuchem II wojny światowej przestało istnieć – żydowskiego Kazimierza w Krakowie.